Tájházak és szabadtéri múzeumok napja

Április 27. (szombat) 14.00-18.00
VASI SKANZEN
Tájházak és szabadtéri múzeumok napja

Programunk Szent György napját követően valósul meg, április 24-e ugyanis hagyományosan az állatok legelőre hajtásának első napja, az igazi tavasz kezdete.

14.00
Madárka, madárka – Kmellár Viktória (néprajzos muzeológus, osztályvezető, intézményvezető Vasi Skanzen) tárlatvezetése

15.00
Az élet kertjei – Tündérkertek Vas vármegyében – könyvbemutató
Közreműködnek a kötet szerzői (dr. Balogh Lajos, Drimmer Márton, Kmellár Viktória és a tündérkertek további gazdái)

16.00
Virágom, virágom - előadás
Dr. Balogh Lajos (botanikus főmuzeológus, osztályvezető, Savaria Múzeum)
Kmellár Viktória (néprajzos muzeológus, osztályvezető, intézményvezető, Vasi Skanzen)

A Vasi Skanzen egyes zöldterületeit, sem ember, sem legelésző állat nem háborgatja. Az esztétikai látványon túl e vadvirágos felületek a biológiai sokféleség megőrzésében is szerepet játszanak, hiszen a színes és dús növényzetet szívesen látogatják a rovarok. Milyen virágokat láthatunk a faluban, milyen típusú környezetre következtethetünk a jelenlétükből, van-e közöttük gyógynövény? Miként használták ezeket a népi gyógyászatban, megjelentek-e a hiedelmekben vagy tárgyi eszközökön, díszítésben?

17.00
Zsip-zsup kenderzsup?
Na de mi is az a kenderzsúp? Hogyan hozható összefüggésbe a zsúptetőkkel? Pedig a Vasi Skanzen héjazatai nem kenderből, hanem szalmából készültek. Aki kíváncsi ennek a rejtélynek a megoldására, az látogasson el hozzánk!

Folyamatosan: múzeumpedagógiai foglalkozások, szabadtéri játékok
Minden egész órakor 15 perces „pásztorképző” indul a lakodalmas pajtában.

A rendezvény ingyenes.

A programváltozás jogát fenntartjuk!